Menu

Görmekle ilgili…

Yeni bir yıla girerken, heryerde yeni yıl coşkusunu gördüğümüz bu günlerde ben de kendi çapımda bir yenilenme hareketi içinde web sayfamı yenileyip bu blogu açtım.

İlk yazımı görmekle ilgili yazmak istedim.

En güvendiğimiz duyu organımız gözlerimizdir.

Gözlerimiz uzaktan algılama cihazlarıdır. Diğer 4 duyudan önce yani, dokunmadan, duymadan, koklamadan, tatmadan sadece bakarak karşımızdaki şeyler hakkında fikir sahibi oluruz. Hem de oldukça güvenilir fikirler… Gördüğünüze mi inanırsınız duyduğunuza mı? Tabi ki gördüğünüze.

Gözün gördüğü herşey, ürün sergilemesi ve satışı yapılan bir mekanda ‘’ Görsel Mağazacılık’’ ın alanına girer. Vitrinler, ürün yerleşimi, orta standlar, fiyatlandırma, duyuru ve kampanya görselleri, personel kıyafetleri…

Görsel mağazacılık, içinde bir çok bilgiyi barındıran bir iştir. Temel sanat bilgisi üzerine alışveriş bilimi, tasarım, moda /dekorasyon trendleri ve styling konularını içerir. Ancak bu konular kendi başlarına zaten çok geniş konular olduğundan, bu meslekte ilerlemek isteyenlerin ayrıca bu konularda da araştırma yapıp kendini geliştirmesi gerekir.

Görmek ışıkla mümkündür , karanlıkta göremeyiz. Nesnelerden göze gelen ışınlar elektrik enerjisine çevrilip göz sinirleri ile beyine iletilir. Beyin de bunu görüntü olarak algılar.

Bu muhteşem sistem tüm uzaktan algılama teknolojilerinin temelidir. Kameraların, fotoğraf makinalarının vs…

Göz ve beyin arasındaki bu koordinasyon ile görüş sağlandıktan sonra bu

görsel bilgileri hafızamızda saklarız. Yani gördüğümüz bir çok şeyi uzun süre hatırlarız. Hele hoşumuza giden güzel şeyleri daha çok saklarız.

Güzel şeylere bakmanın da görsel vizyonumuzu ve zevkimizi geliştirdiği kesin.

Ne büyük şans ki görsel olarak bizi besleyen o kadar kaynak var ki. Bunları iyi değerlendirip iyi örnekleri sıkça inceleyerek göz zevkimizi geliştirebiliriz.

 

Güzelliklerle dolu bir hafta dilerim.

Mine Erkan

 

 

 

 

1 Comments

  • admin

    02/05/2020 at 10:41 Reply

    Teşekkürler Zeynep hn, Tam sorunuzu anlamadım. Bana mine@mineerkan.com adresimden ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *