KİMDİR?


thumb_DSC09235_1024

Mimar Sinan Üniversitesi Sahne Dekor Kostüm Tasarımı bölümünden ‘Dekor ana sanat dalı’  ile mezun oldum.

Güzel sanatlardan mezun olduğumdan beri Görsel mağazacılık işi ile ilgilendim ve bu sektörde çalıştım. 15 yıl süresince  çeşitli mağazaların merkez kadrolarında Görsel Düzenleme yöneticiliği yaptım. 2009 yılından beri kariyerime farklı bir yön verdim; eğitmen ve danışman olarak çalışıyorum.

94 -97 yılları arasında Vakko’da, 97-2000 yılları arasında Monev Exculisive’de, 2000-2002 yılları arasında Persan Home Studio’da, 2002-2007 yılları arasında Boyner Büyük Mağazacılık’ta ve 2007-2009 yılları arasında Beymen’de, 2011 yılında Demsa group Luxury’de (Harvey Nichols, Brandroom) Görsel Düzenleme  müdürü olarak çalıştım.

2o10 yılında İstanbul Moda Akademisinde Türkiye’de Görsel mağazacılık konusundaki ilk ve tek sertifika programı olan’ Görsel Mağazacılık ve Vitrin tasarımı sertifika programını başlattık. Halen bu programın ana eğitmeni olarak ders vermekteyim.

Görsel mağazacılık konusunda maalesef özel eğitimler yeni yeni oluşmakta. Benim şansım Sahne Dekor Kostüm Tasarımı bölümünü bitirmiş olmak. Vitrin de bir sahnedir aslında. Görsel mağazacılıkta sanatsal bilgilerin yanısıra, teorik ve pratik uygulama yöntemleri açısından eğitimini aldığım bölümün çok faydasını görüyorum.

2002’de Joe Weishar’ın kurduğu merkezi New York’ta bulunan New Vision Studio’dan  Visual Merchandising eğitimi aldım. Bu benim için önemli bir dönüm noktasıydı. Görsel Mağazacılık kavramının, kendi dinamikleri, kuralları olan bir sanat dalı olduğunu bu eğitim sırasında tam olarak farkettim ve kendi bilgilerimi ve deneyimlerimi ilerde eğitim oluşturabilmek için toparlamaya başladım. Şu anda İstanbul Moda Akademisi’nde ve Türkiye’deki tek sertifikalı program olan Görsel Mağazacılık ve Vitrin Tasarımı Sertifika Programının ana eğitmeniyim. Bunun dışında çeşitli kurumlarda ve mağazacılık alanındaki şirketlere özel eğitimler veriyorum.

2003’te Birleşmiş Markalar Derneğinin düzenlediği ‘En iyi Yılbaşı vitrin Tasarımı’ yarışmasında romantizm ve gizem temasıyla tasarladığım Boyner Yılbaşı vitriniyle birincilik, 2004’te yine BMD’nin aynı yarışmasında Renkli yıllar temasıyla tasarladığım Boyner Yılbaşı vitriniyle 3. lük ödülü aldım.

Ayrıca Boyner Şaşkınbakkal vitrinleriyle ‘En iyi Cumhuriyet Vitrini yarışmasında 2004’te 3.lük, 2005’te  ikincilik aldım. 2006 ‘da Patika yapımın düzenlediği Kısa metrajlı film yarışmasında En iyi reklam filmi seçilen Boyner reklam filminde Sanat yönetmeni olarak görev aldım.

2010 yılında Elif Yılmaz ile ‘Ay Geceleri’ adı altında ‘Business Networking’ toplantıları organize etmeye başladık. Halen her ay, ayın enerjisinin olumlu olduğu günlerde bu davetlere devam etmekteyiz. Organizasyonlarımızda tanışıp işbirliği yapan bir çok kişi var.

Halen Görsel mağazacılık alanında eğitim, danışmanlık ve tasarım olarak çalışmaktayım.
Görsel danışmanlık yapmış olduğum ve halen yapmakta olduğum firmalardan bazıları; Armaggan ,Perspective , D’s Damat , Bellona ve İstikbal (Ankara mağazaları), Hatemoğlu, Tailord (özel dikim erkek giyim), Karbel tekstil, Biev, Penti.

 

Mine Erkan