Menu

Neden Görsel Mağazacılık Eğitimi?

Görsel Mağazacılık ülkemizde halen üniversitelerde bir bölüm olarak yeralmıyor. Oysa bu işi yapanlar ve yapmak isteyenler azımsanmayacak kadar çok sayıda.

Eğitim almak isteyenler özel kurumlara başvurmak zorunda. Bu konudaki deneyimlerime ve karşıma çıkan öğrenci profillerine göre bu işi yapmak isteyenlere eğitim almak neler katıyor anlatmak isterim. Öncelikle Görsel Mağazacılığın tanımını yapayım.

Görsel Mağazacılık görsel sanatlar bilgileri temeliyle, moda, iç mimari ve tasarım trendleri bilgileriyle müşteri davranış bilimini sentezleyen, nihai amacı satışa destek olan, sanatsal bakış açısına sahip bir perakende branşıdır.

İyi ve doğru Görsel Mağazacılık çalışması yapılmış mağazalarda müşterilerin mağazaya giriş sayısı/sıklığı, mağazada kalış süreleri ve bunların sonucu olarak satış artar.

Bu konuda yetkin bir yerden eğitim almak kişiye şunları katar.

İç mimarlık, Sahne tasarımı ve Mimarlık mezunları eğitimleri gereği üç boyutlu mekan algıları çok kuvvetlidir. Ancak görsel mağazacılık mekânsal tasarımdan ibaret değildir. Dikkat çekici ürün yerleşim prensipleri, styling ve saha uygulama pratikleri ile bu kişiler, bu işi hakkıyla yapabilmek için eksik parçayı tamamlamış olurlar. Bu bölüm mezunları Görsel mağazacılık eğitimi aldıklarında mağazacılık alanında sadece iç mimari çalışması da yapsalar, doğru ürün yerleşim tekniklerini öğrendikleri için çok daha başarılı mağaza tasarımları yaparlar. Çizim bilgileri vitrin tasarımı konusunda çok işlerine yarayacaktır. Bu eğitimde dikkat çekici vitrin tasarlamanın esaslarını da öğrenmiş olurlar. Bu arada Sahne ve Görüntü Sanatları bölümü saha ve ürün yerleşimi konularında eksik kalmakla beraber bu işe en yakın bölümdür.

Grafik tasarım ve Görsel iletişim tasarımı mezunları iki boyutlu tasarım üzerine yoğunlaştıklarından üç boyutlu mekan algıları biraz zayıf olabilir. Bu eğitimle mekânsal tasarımla tanışmış ve ürün yerleşimi ve styling ile ilgili bilgileri de aldıktan sonra, biraz saha çalışması ile bu konuda başarılı olabilirler.

Ayrıca grafik tasarım, vitrin tasarımında ve mağaza sinyalizasyon tasarımında gereklidir, bu açıdan avantajlıdırlar.

Moda tasarımı mezunları giysi tasarımına odaklarından yine mekânsal algıları zayıf olabilir. Styling’leri kuvvetlidir, bu da onlara bu işi iyi yapabilmek için büyük bir imkan verir. Üç boyutlu mekan tasarımı ve ürün yerleşim prensiplerini de bu eğitimle çözdükten sonra çok başarılı olabilirler.

Sahada satış deneyimi olanlar işin styling ve uygulama bölümünü zaten sahada öğrenmişlerdir. Bu eğitimle temel sanat ve satış arttıran ürün yerleşim tekniklerini öğrenerek ve bu konularda biraz araştırmaya vakit ayırarak kendilerini geliştirebilir ve çok başarılı olabilirler. Yukarda saydığım bölümlerin mezunları gibi çizim eğitimi almadıkları için dilerlerse derslerde temelini verdiğimiz çizim bilgilerini geliştirerek vitrin tasarımı da yapabilirler ama hiç çizim bilmeden de işin Görsel Düzenleme dediğimiz vitrin tasarımı haricindeki kısmı üzerine çalışıp yükselebilirler.

Bu profiller dışında tamamen başka alanlardan gelmiş ve saha deneyimleri de olmayan kişiler, bu eğitim sayesinde temel sanat, ürün yerleşim, styling ve saha uygulama çalışmaları ile bu konuda oldukça fazla yeni bilgi almış olurlar. Bu kişilere tavsiyem eğitimde verilen, ilk defa gördükleri konuları ders dışında da araştırmak, ilerlemek istedikleri alana göre eğitmenle konuşarak gerekirse farklı kısa eğitimlerle kendini beslemek. Severek, isteyerek ve sabırla öğrenmeye çalışmak kişiyi mutlaka hedefe götürecektir.

Ben Mimar Sinan Sahne ve Görüntü Sanatları mezunuyum. Üniversiteden sonra hemen bu işi yapmaya başladım, ancak üniversitede mağazacılıkla alakalı hiç bir ders almadığım için sadece tasarım bilgilerimle bu işi yapıyordum ve çoğunlukla vitrin tasarlıyordum. İşe başladıktan 8 yıl sonra aldığım eğitimle el ve göz yordamı ile bulmaya çalıştığım bir çok bilginin bu eğitimin içinde olduğunu farkettim ve eğitimi aldıktan sonra gerçekten yaptığım işlerde büyük değişiklikler ve büyük başarılarım oldu, ödüller aldım. Yani bu işe en yakın bölüm olan Sahne tasarımından mezun olsanız bile, bu eğitimi almak bakış açınızı geliştirir. Eğitimin içerdiği bilgiler işinizde çok büyük kolaylık sağlar, fark yaratır ve başarıyı getirir. Bunu deneyimlemiş biri olarak bunu rahatlıklar söylüyorum. Keşke hemen üniversiteden sonra böyle bir eğitim alabilme şanım olsaydı. Ama o zamanlar bu işin eğitimi Türkiye’de yoktu. Bu eğitimin tam donanımlı olarak, Türkiye’de sadece 10 yıllık bir geçmişi var.

Sonuç olarak Görsel Mağazacılık alanında başarılı olmak için, Görsel Mağazacılık eğitimini, bu işi vitrin tasarımı ya da görsel düzenleme alanında yapmak isteyen herkese almasını tavsiye ederim.

Bilgiye, gelişime saygıyla,

Mine Erkan

Fotoğraf İstanbul Moda Akademisinde ders esnasında tarafımdan çekilmiştir Kasım 2020

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *