Menu

Neden Sanat’la ilgilenmeliyiz?

Ne zaman canım sıkılsa, ruhum daralsa bir sanat eserine baksam, ona dokunsam ya da müzik dinlesem hemen ruh halim değişir. Tam anlamıyla ruhumun genişlediğini ve hayata daha geniş bir perspektiften baktığımı hissederim.

Gerçekten bazen hayatta o kadar sıkışıyoruz ki, adeta yeterince nefes alamıyormuş gibi daralıyor, küçülüyor, içe dönüp büzülüp oralarda kaybolabiliyoruz. Benim böyle anlardan çıkabilmek için başvurduğum yol, güzel şeylere bakmak, ya da sevdiğim türde müzik dinlemek. O anlarda içinde bulunduğum dar bakış açısından sıyrılıp büyük resmi görmeye yaklaşıyorum, hayatın yüceliğini, zenginliğini ve muhteşemliğini hissedebiliyorum.

Sanat’ı üretmeye gelince orada daha farklı bir ruh haline ihtiyaç var. İlham denilen, yaşadığımız üç boyutlu dünyaya ait olamayacak kadar yüce bir güdünün gelmesi lazım, bu da her zaman olmuyor. Değerli sanat eserleri üretmiş sanatçıların, yaratma enerjisi veren bu ilham güdüsünü sıkça yaşadığını düşünüyorum. Bu, evrenin onlara hediyesi.

Maslow’un ihtiyaçlar teorisinde piramitin en üstünde ‘Kendini gerçekleştirmek’ yeralıyor. Bu da benim görüşüme göre temel ihtiyaçlarını giderebillmiş insan, hayata daha geniş bir açıdan bakıp bu dünyada neden varolduğunu sorgulayabiliyor. Bu sorgulamanın bir yolu da Sanatla ilgilenmek, bir şeyler üretmek ya da sadece izleyici / dinleyici olarak hayatında sanata yer vermek.

Eğitim sistemimizde malesef sanat eğitimi bir çok okulda temel eğitimde yeterince yeralmıyor. Uzmanlar sanatla uğraşmanın sorgulama, araştırma, hayal gücünü kullanma, yaratıcı ve eleştirel düşünebilme, kendini ifade etme, empati kurma gibi becerileri kazandırabildiğini belirtiyor. Sosyal problemler sanat yoluyla odağa alındığında, çocukların daha yaratıcı düşünmeleri ve toplumsal sorumluluk duygularının artması mümkün olabiliyor.

Yani bugün sanat eğitimi yoluyla bu bakış açısını alabilmiş çocuklar yarını yaratacaklar ve olaylara geniş bir açıdan bakarak yaratıcı çözümler üretebilecekler.

Sanatın hayatımızda yeri hep olmalı, üreterek, dinleyerek, izleyerek ne şekilde olursa olsun. Eskiden sanat sadece üst gelir grubunun takdir edebildiği ve satın alabildiği birşey iken, bugün hepimizin ulaşabileceği yerlerde. Bunu göremiyorsanız çevrenize biraz daha dikkatli bakın derim.

İnsan ruhunu genişleten ve hayatın zenginliklerini farklı bakış açılarıyla sunan sanatın daha çok hayatımıza girmesi dileğiyle,

Güzel günlere,

 

Mine Erkan

Görsel Mağazacılık

instagram: @artandesignposts

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *