Menu

Neotenik tasarımlar…

Son yıllarda, yeni bir tasarım estetiği dalgası, çağdaş nesnelerin katılığını yumuşatmaya çalışıyor. Çocuksu formlar ve daha yumuşak yapılar sayesinde görsel ve fiziksel rahatlık ön plana çıkmış, köşeleri yumuşatmış ve katılığı kırmış durumda. Bu yeni tasarım trendi, tüm tasarım dergilerinde görülebilir ve son birkaç yıldır farklı tasarım fuarlarında hissedildi.

Bu trendin adı Neoteni…

Neoteni’nin sözlük anlamı; kelime anlamıyla “çocuk görünümlülük” veya “çocuklaşma” demek. Biraz daha açık ifade ile neoteni, evrimsel gelişim biyolojisi dahilinde, eskiden ata türlerde sadece çocuk yaşlarda gözüken özelliklerin, evrim sonucunda, gelecek torun nesillerde yetişkin bireylerde de gözükmeye başlaması demekmiş.

Neotenik tasarımlar mekana dinamik bir çekicilik ve akıcılık kazandıran kıvrımlı ve yuvarlatılmış yapısıyla tasarım dünyasında giderek yıldızı parladı. Sevimli, şişman, hatta tıknaz, boğum boğum ve pofuduk formlara sahip olması insanı çocukluğuna götürüyor ve mutluluk uyandırıyor.

Neotenik tasarım ilk olarak Jumbo’yu kuran tasarımcı Justin Donnelly ve mimar Monling Lee tarafından Mart 2019’da ortaya çıkarıldı. Birçok insanın beğendiği  sevimli nesnelerin çocuksu silüetlere ve oranlara sahip olduğunu fark ettikten sonra bu tarzı Neotenik olarak adlandırdılar. Neotenik tasarım, çocukluğu yansıtan merak, oyun oynama, yaratıcılık ve dönüşebilirlik ile karakterize edilen özellikler sergiler.

Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer şöyle diyor “Doksan derecelik bir açı beni etkilemez; insanoğlu tarafından yaratılmış dümdüz, katı ve değişime açık olmayan şeyler de ilgilimi çekmez. Beni esas etkileyen doğal, özgür ve hassas kıvrımlardır.”

Disney karakterlerini düşünün, büyük kafaları, kısa uzuvları ve büyük gözleri sevimli ve ilgi çekici buluruz. Neotenik tasarımın getirdiği yeni konfor ve sıcaklık, insanların içlerindeki çocukluklarını ortaya çıkarıyor.

Bu tatlı tasarım akımı daha devam edeceğe benziyor.

Takibinize sunarım.

Sevgilerimle,

Mine Erkan

instagram hesabım: artandesignposts

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *